BİRANIN ZARARLARI BİRA ZARARLI MIDIR? YARARLI YÖNLERİ VAR MIDIR?

2009-05-26 18:25:00

   Öncelikle Eğer bira içmeye yeni başlamayı düşünüyorsanız hiç başlamamanızı isterim

Çünkü bir araştırmaya göre;

" İstanbul'da 2845 lise öğrencisi üzerinde yapılan bir araştırmada, son bir ay içinde alkollü içki içenlerin oranı %23,5 olarak bulunmuştur. Bu sonuçlara göre biranın en önce başlanan ve en sık içilen alkollü içki olduğu belirlenmiştir.

"

 Bu araştırma sonucu gösteriyor ki sadece kilo aldırır denilerek başlanan biranın daha ileriki dönem de diğer içki türlerine de bağımlılık yaptırdığı ortaya çıkmıştır. 

 biranın zararları

: Bira vücutta bir çok organa zarar vermekle beraber en çok beyinde tahribata neden olmaktadır. Beyne ilk etkisi yorum ve düşünceyi kontrol eden bölgeyi yavaşlatmasıdır. Böylece kişinin hatırlama, anlama, karar verme gibi normal akli görevlerini yürütmesine engel olur. Birey rahatlamadan dolayı önce kendini serbest ve neşeli hisseder. Ayrıca beyinde adale kontrol merkezine de zarar verdiği için kol ve bacak koordinasyonu bozulur (Özgen, S : 3).

  Alkoliklerin bedensel hastalıklarının çoğu karaciğerle ilgilidir. Bu hastalıklar sarılık, siroz ve safra kesesinin iltihaplanması olarak kendini gösterir. Karaciğer sirozu alkol bağımlısı kişilerde kullanmayan kişilere oranla sekiz kat daha fazladır. Fazla miktarda kullanılan alkol gastrit, ülser, pankreas yetmezliği, pankreatik kanserler, kan basıncında yükselme, karaciğer enzimlerinde yükselme, karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır (Cüceloğlu,1996:464).


Ayrıca bira içildiği anda ortaya çıkan fiziksel durumlar şunlardır.

 -kontrolsüzce kilo alındığı

- düşünmeden anlamsızca konuştuğu

- gereğinden fazla duygusallaşıldığı

- araba süremediği

- mantıklı düşünme yeteneklerini kaybettiklerinin

- hiç bir konuda uzlaşamadıklarının, ve

- hata yaptıklarında, hatalarını asla kabullenmedikleri daha doğrusu yaşadıklarının farkında olmadıklarını biliyormuydunuz.

14262
0
0
Yorum Yaz