DİL YARASI, DİL HASTALIKLARI TEDAVİSİ DİL YANMASI NASIL TEDAVİ E

2009-05-20 23:37:00

Normal olarak dilin rengi pembemsi beyaz, nemli ve temizdir. Dilin hasta olduğunu anlayabilmek için;
   * koyu renk alması,
  * üzerinde tüy bulunması,
 * dildeki yanma ve acı duygusu gibi durumlara dikkat etmek gerekir
  

  Dil hastalıkları ve dil yarası çeşitleri
    kızıl hastalığı

   Kızıl hastalığında, dil şişer, üzerinde kü­çük kabarcıklar belirir ve parlak, kırmızı bir renk alır. Bu görünüm çileğe benzedi­ğinden çilek dili adı verilir.
   

Glossit
 Dilin mikropla, mantarlar ve virüslerle eh-fekte olmasına veya sivri ve çarpık dişler yüzünden iltihaplanmasına glossit denir. -
 

Dil yanması 
 Dil yanması çoğunlukla sindirim sistemin­deki bozuklukla ilgilidir. Bu durumda, sin­dirim sistemi şikâyetlerini gözden geçir­mek üzere doktora gitmek faydalıdır.
Bazı vakalarda dildeki yanmanın ve yara­ların, dişlere dolgu yapılması sonucu or­taya çıktığı anlaşılmıştır. Dolgu yerindeki elektrik potansiyelinin farklı olması bu du­rumu doğurur.
Bazen dilin yüzeyi, düzgünlüğünü yitirip girinti çıkıntılarla dolabilir. Bu duruma coğrafya dili denir. Bulaşıcı değildir. Ba­sit antiseptiklerle, ağız yıkamayla, vitamin bakımından zengin, demir ve karaciğer gi­bi kansızlığa karşı maddeler içeren besin ve ilaçlarla tedavi edilebilir. Papillaların aşırı uzayarak küçük siyah kıllar şeklini almasına siyah kıllı dil (Lingua nigra pilosa) denmektedir. Sebep olarak antibiotikler bazı mantarlar ve mikroplar gösterilmektedir.

3976
0
0
Yorum Yaz